PROJEKT WSPÓŁPRACY ” SPOTKANIE Z NATURĄ 2010″

W dniach 6-10 września 2010 r. na terenie działania Stowarzyszenia „LGD7 – Kraina Nocy i Dni” oraz Lokalnej Grupy Działania „Przymierze Jeziorsko” w ramach współpracy międzynarodowej realizowano projekt pt. SPOTKANIE Z NATURĄ 2010. Uczestnikami tego przedsięwzięcia była młodzież gimnazjalna w wieku 12-16 lat z obszaru działania Stowarzyszenia “LGD7 – Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Przymierze-Jeziorsko”, LAG Welterbe Oberes Mittelrheintal oraz LAG Hunsruck.

Celem przedsięwzięcia była edukacja ekologiczna oraz integracja młodzieży z Polski (grupa 30 osób) oraz młodzieży z Niemiec (grupa 15 osób) poprzez wydarzenia sportowo-kulturalno-rekreacyjne, a przede wszystkim kształtowanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży, wpajanie zasad racjonalnego wykorzystywania posiadanych zasobów naturalnych oraz ukazanie ich znaczenia dla zdrowia i życia człowieka, a przede wszystkim korzyści płynących ze stosowania różnego rodzaju form aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Poprzez udział w rajdach, przejściach przez szlaki edukacyjne i innych działaniach zaplanowanych w projekcie (Leśna Ścieżka Edukacyjna Winiary, Zajęcia sportowo-rekreacyjne w Gospodarstwie Agroturystycznym Karczma Kaliska w Szadku, Rajd pieszy oraz rowerowy wokół zbiornika Jeziorsko) młodzież mogła m.in. podziwiać unikatowe walory przyrodnicze obszarów należących do współpracujących lokalnych grup działania oraz dowiedzieć się z jakimi zagrożeniami zmagają się obecnie obszary przyrodnicze, a także w jaki sposób powinno się dbać o ich ochronę.

Poprzez realizację projektu „SPOTKANIE Z NATURĄ 2010” grupa młodzieży z terenu działania LGD7 mogła nawiązać współpracę z młodzieżą pochodzącą z innych obszarów Polski, a także z Niemiec oraz podzielić się wiedzą i doświadczeniem, wiążącym się z ochroną posiadanych walorów przyrodniczych.