WOJCIECH STASIAK Z MASARNI KOŹMINEK LAUREATEM KONKURSU ETAPU REGIONALNEGO…

W sobotę 16 maja w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wraz z laureatem etapu regionalnego konkursu na najlepszy produkt lokalny „MÓJ RYNEK – MÓJ PRODUKT 2015”- Panem Wojciechem Stasiakiem właścicielem Masarni Koźminek, mieliśmy przyjemność gościć na Pikniku „Poznaj dobrą żywność” oraz promować dobre lokalne produkty z „Krainy Nocy i Dni”. Stowarzyszenie „LGD7 – Kraina Nocy i Dni” reprezentował Wiceprezes Jarosław Budka oraz pracownicy biura Kamila Pawlak oraz Justyna Figiel.

Podczas Święta polskiej żywności – jak nazywany jest Piknik – wyłoniono zwycięzców pierwszego ogólnopolskiego konkursu na najlepszy produkt lokalny pn. „MÓJ RYNEK – MÓJ PRODUKT 2015” organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Marszałkami Województw, w ramach którego konkurowało kilkaset produktów, a wśród nich produkt lokalny z naszego regionu – Mozaika golonkowa koźminecka z Masarni Koźminek.

Nasz rodzimy produkt został doceniony przez Wojewódzką Kapitułę Konkursową i zdobył II miejsce na etapie regionalnym konkursu, stawiając tym samym Masarnię Koźminek w gronie 17 finalistów z całej Polski, których produkty najbardziej odpowiadały wymogom konkursowym pod względem smaku, zapachu, wyglądu, pochodzenia lokalnego oraz związku z tradycją wytwarzania i lokalną kulturą.

Do konkursu z terenu województwa wielkopolskiego zgłoszono dwa produkty. Oprócz mozaiki golonkowej koźmineckiej był to miód od Kulmy z Gminy Nekla.

Wszyscy finaliści konkursu mogli zaoferować swe produkty na specjalnie przygotowanym placu targowym „Mój rynek” podczas sobotniego Pikniku organizowanego w ogrodach SGGW w Warszawie. Dla finalistów konkursu oraz jego zwycięzców przygotowano pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe statuetki oraz nagrody rzeczowe, które wręczył gospodarz wydarzenia – Minister Marek Sawicki.

Na uczestników tej imprezy czekały też inne atrakcje – warsztaty na temat zdrowego odżywiania czy stoiska z ofertami wypoczynku na wsi. W pikniku wzięła również udział para prezydencka.

Konkurs na najlepszy produkt lokalny pn. „MÓJ RYNEK – MÓJ PRODUKT 2015” miał na celu przede wszystkim szerzenie dobrych praktyk w zakresie wytwarzania lokalnych produktów rolno-spożywczych, rozpowszechnianie i wymianę wiedzy w tym zakresie oraz zwiększenie zainteresowania produktami lokalnymi wśród konsumentów, a co za tym idzie wzrost ich sprzedaży.