WYJAZD STUDYJNY “NADODRZAŃSKA PRZYGODA”

W dniach 8-9 lipca 2011 roku w ramach funkcjonowania LGD7 został zorganizowany wyjazd studyjny dla członków Rady Stowarzyszenia LGD7, do miejscowości Stawy w województwie lubuskim.

Celem wyjazdu było poznanie zasad stworzenia oraz współpracy gospodarstw agroturystycznych, które w ramach swojej działalności stworzyły wspólny markowy produkt jakim jest “NADODRZAŃSKA PRZYGODA”. To doskonały przykład do wskazania kierunku i sposobu działania lokalnym liderom, jak również sposobu możliwości wspierania przez Gminy podobnych działań.

“Nadodrzańska Przygoda” jest wspólną ofertą Ośrodka Jazdy Konnej “PEGAZ”, Gospodarstwa Agroturystycznego “SADYBA” oraz Winnicy “KINGA”. To unikalna impreza, która łączy w sobie wycieczkę konną, rejs po Odrze oraz degustację regionalnych specjałów w winnicy. “Nadodrzańska Przygoda” wygrała Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach w 2010 roku, w kategorii: na najciekawszy pakiet turystyki wiejskiej.

W ramach naszej wizyty odbyło się spotkanie z tamtejszą lokalną grupą działania: „Kraina Lasów i Jezior. Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia było idealną okazją do wymiany doświadczeń w zakresie realizowanych projektów współfinansowanych ze źródeł Unii Europejskiej. Mieliśmy okazję zobaczyć jak działają inne organizacje, gospodarstwa agroturystyczne i inne stowarzyszenia, które realizują cel związany z turystyką.

Wspaniała wyprawa wozami konnymi nad Odrę, zwiedzanie mostu w Stanach, rejs statkiem, zakończona poczęstunkiem wyrobów tradycyjnych w winnicy Kinga, to tylko niektóre atrakcje podczas pobytu w gospodarstwie agroturystycznym.

Największe wrażenie wywarł na nas pobyt w Winnicy Kinga, miejscu magicznym, w którym rodzi się wino, można posmakować regionalnej kuchni, spotkać wiele odmian winorośli i ludzi, którzy swoja pasję przekazują innym.

Miejsca, które udało nam się zobaczyć i osoby, które poznaliśmy natchnęły nas nowymi pomysłami, które być może uda się zrealizować na naszym terenie. Mamy również nadzieję, że przedstawiciele lokalnej grupy działania „Krainy Lasów i Jezior” skorzystają z naszego zaproszenia i także będą mogli zainspirować się urokiem miejsc Krainy Nocy i Dni i naszymi działaniami.