LGD7 podczas wydarzenia pn. „Wielkopolska Wielkanoc w Parlamencie Europejskim”
We wtorek (27.03.2018) w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wydarzenie pt.: „Europa przy Wielkopolskim stole Wielkanocnym”. Jego organizatorami był europoseł z województwa wielkopolskiego – Andrzej Grzyb oraz wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który reprezentował samorząd województwa. Z tej okazji do stolicy Europy przyjechali przedstawiciele 26 Lokalnych Grup Działania (LGD) z Wielkopolski reprezentujących obszary wiejskie z całego regionu.
Wydarzenie rozpoczęło się konferencją pt.: „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) w Wielkopolsce – doświadczenia i wnioski wielkopolskich Lokalnych Grup Działania dla UE 2020”. RLKS to instrument unijnej polityki spójności, który wspiera rozwój obszarów wiejskich poprzez finansowanie działalności LGD na terenie poszczególnych gmin i powiatów. Podczas konferencji wicemarszałek Grabowski przedstawił wielkopolskie doświadczenia w zakresie funkcjonowania LGD z ostatnich 10 lat podkreślając, że działają one na terenie 90% gmin w województwie. Wymienił takie sukcesy wdrażania instrumentu RLKS w województwie jak dystrybucja środków zgodnie z lokalnymi potrzebami, czy włączenie społeczności w proces decydowania o kierunkach rozwoju obszarów, na których mieszkają i pracują. Na konferencji głos zabrali również posłowie do Parlamentu Europejskiego – Czesław Siekierski, przewodniczący parlamentarnej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Krzysztof Hetman z Komisji Rozwoju Regionalnego, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD – Małgorzata Blok.
Wieczorną część oficjalnie otworzyli współgospodarze – poseł Andrzej Grzyb oraz wicemarszałek Krzysztof Grabowski zapraszając gości do zapoznania się z wielkopolskimi tradycjami świątecznymi oraz dziedzictwem kulinarnym regionu. Zaproszeni goście mieli okazję skosztować wielkopolskie potrawy wielkanocne, w tym żurek i białą kiełbasę, która została wpisana na listę produktów chronionych przez Unię Europejską. Ponadto odbywały się pokazy ozdabiania pisanek, tworzenia kartek świątecznych i przedmiotów wykonywanych na szydełku. Wielkopolskie tradycje związane z tańcem i muzyką zaprezentowały dwa zespoły regionalne: szkolny zespół z Bukówca Górnego i Kramska Kapela Podwórkowa ze wschodniej Wielkopolski. Rolę moderatora pełniła Małgorzata Sylla – p.o. dyrektora Biura Informacyjnego Woj. Wielkopolskiego w Brukseli, które było aktywnie zaangażowane w organizację wydarzenia.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli