Wyjazd studyjny do Lokalnej Grupy Działania KOLD w ramach realizacji międzynarodowego projektu współpracy

28 lipca, 2021

„Poznajemy Kulturę Naszych Regionów” – to hasło, które przyświecało nam podczas wizyty studyjnej do zaprzyjaźnionej lokalnej grupy  działania KOLD. Wyjazd odbył się od 9 do 12 lipca, w ramach realizacji międzynarodowego projektu współpracy.

Celem naszego wyjazdu była wzajemna wymiana doświadczeń z dziedziny szeroko rozumianej kultury oraz zaobserwowanie dobrych praktyk w zakresie wykorzystania lokalnych zasobów kulturowych i kulinarnych dla poprawy jakości życia mieszkańców na terenach wiejskich. Wizyta rozpoczęła się od prezentacji lokalnych grup działania przez przedstawicieli partnerów projektu: LAG Suduva – Vitautas Kanevicius i LGD KOLD którą reprezentował Prezes Damian Łęszczak oraz Wiceprezes Ireneusz Witkowski. Prezes naszego Stowarzyszenia Józef Podłużny przedstawił wszystkim zakres działania LGD7, a także tradycje i zwyczaje lokalne naszego regionu.

Podczas pobytu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc charakterystycznych dla regionu LGD KOLD. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, podczas których panie piekły rogale i pierogi. Mieliśmy okazję poznać tajniki sztuki wikliniarskiej i własnoręcznie wyplatać koszyki. Poznaliśmy lokalną infrastrukturę samorządową w Opalenicy, Nowym Tomyślu i okolicach. Byliśmy także z wizytą w Muzeum Wikliniarstwa i Parku Kultury i Wypoczynku w Nowym Tomyślu.

Uwieńczeniem wspólnego pobytu było wydarzenie artystyczne podczas którego na scenie przy NOK w Nowym Tomyślu odbyły się koncert zespołu Rudnia z Litwy oraz występ zespołu Koźminianki i Stawiszynianki z naszego obszaru. Nie zabrało również wspólnych tańców, które zainicjowali nasi partnerzy z lokalnej grupy działania SUDUVOS z Litwy.

Dziękujemy zespołowi śpiewaczemu Koźminianki oraz grupie wokalnej ze Stawiszyna, którzy uatrakcyjnili muzycznie nasz pobyt i tak pięknie reprezentowali nasz region. Dziękujemy serdecznie przedstawicielom Lokalnej Grupy KOLD za miłe przyjęcie i wspaniale spędzony czas. Jednocześnie zapraszamy zaprzyjaźnionych partnerów do nas, na kontynuację kolejnego etapu wspólnego projektu, już w sierpniu.