„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarz e Stowarzyszenia „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,
Realizacja strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność finansowana jest w ramach programów: Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), ze środków funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i realizuje następujące cele:
* Cel 1: Aktywna społeczność w Krainie Nocy i Dni
* Cel 2: Poprawa jakości oferty usługowej i spędzania czasu wolnego
oraz przypisane do nich wskaźniki rezultatu

„Majówka u fabrykanta”

13 czerwca, 2024

 

Muzeum Historii Przemysłu i Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej zapraszają na „Majówkę u fabrykanta – w 200-lecie fabryki sukna w Opatówku”

 

Fabryka sukiennicza w Opatówku wywodząca swój początek w 1824 r. była największą i najnowocześniejszą z ówczesnych fabryk i odgrywała kluczową rolę w przemyśle tekstylnym i gospodarce Królestwa Polskiego. Kompleks fabryczny szczęśliwie przetrwał i jest jednym z nielicznych przykładów architektury przemysłowej z początków XIX w. w Europie. Od 1981 r. mieści się w nim Muzeum Historii Przemysłu.

Z okazji jubileuszu tej perły architektury industrialnej, o przebogatej historii,  już w najbliższą sobotę – 15 czerwca odbędzie się piknik edukacyjno – historyczny „Majówka u fabrykanta”.

Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji:

16.00 – start przed budynkiem Muzeum przy ul. Kościelnej w Opatówku i przemarsz na dziedziniec muzealny; rekonstrukcja historyczna z dziejów fabryki (z udziałem burmistrza Opatówka Jana Kantego Gillera, namiestnika gen. Józefa Zajączka i jego pięknej żony Aleksandry, fabrykantów Fiedlera i Nitzschego, Prezesa Komisji Województwa Kaliskiego Józefa Radoszewskiego i jego żony Gabrieli, notariusza kaliskiego Bajera, rodziców Stanisława Wojciechowskiego – przyszłego prezydenta II RP, hrabiów Zdzisława  Grocholskiego i Stefana Ostrowskiego – ostatnich właścicieli fabryki, a przede wszystkim robotników i robotnic opatóweckiej fabryki).

17.00 – warsztaty muzealne, pokazy maszyn w ruchu, malowanie buziek i inne animacje dla dzieci;

18.00 – konkurs wiedzy o fabryce i Opatówku dla rodzin z atrakcyjnymi nagrodami;

18.30 – koncert Accorinet Klezmer Band.

W międzyczasie: piwo rzemieślnicze Browar Turek, grochówka strażacka, grill i inne pyszności!

 

Zapraszamy całe rodziny. Wspólnie świętujmy, bawmy się i poznajmy własną historię i dziedzictwo!

Partnerzy:

– Urząd Miasta i Gminy Opatówek,

– Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku,

– Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku,

– Stowarzyszenie LGD7 – Kraina Nocy i Dni,

– Inicjatywa dla Opatówka.

 

« POWRÓT