„A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”-Opatówek 27.05.2023

30 maja, 2023

Za nami kolejna odsłona wydarzeń na terenie LGD7  z okresu Powstania Styczniowego.

Tym razem była to potyczkę Józefa Oksińskiego oraz scenki przedstawiające wydarzenia historyczne, jakie wówczas miały miejsce na ziemi kaliskiej:

Żałoba Narodowa, prezentacja mody tamtego okresu.

Przybycie Józefa Oksińskiego do Opatówka. Przekazanie sukna na mundury szaraczkowe.

Zdobycie kasy miejskiej.

Potyczka oddziału Oksińskiego z kozakami.

Manifestacja pod domem Naczelnika Powiatu Kaliskiego.

Z wizytą u księdza. Błogosławieństwo Powstańców.

Represje popowstańcze.

O poszczególnych epizodach opowiadała  Ewa Kamila Kłysz, kustosz Muzeum, koordynator projektu oraz Karol Matczak.

Na fotografiach wszystko wspaniale uwiecznił Tomasz Potemkowski.

To kolejne wydarzenie realizowane w tym roku przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w partnerstwie z LGD7, w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”, którego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z naszego regionu, z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Niepodległa

Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.

Projekt realizowany we współpracy z także z :Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty , Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcące im.T.Kościuszki w Kaliszu Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku Urząd Miasta i Gminy Opatówek, Partia Powstańcza Józefa Oxińskiego

Dziękujemy  wszystkim, którzy przybyli do Opatówka i zapraszamy na kolejną rekonstrukcję  już 1 lipca, tym razem w Przystajni. Do zobaczenia!

Podczas rekonstrukcji można było wesprzeć  zbiórkę na na rzecz naszej koleżanki Moniki Jaśkiewicz, wszystkim osobom ,które wrzuciły przysłowiową złotówkę, pięknie dziękujemy !!!

Zdjęcia :Muzeum Przemysłu w Opatówku,LGD7