Dziedzictwo Centralnej Polski cz.2 (wizyta na terenie LGD7)
W dniach 8, 9 i 10 sierpnia gościliśmy na terenie LGD7 niezwykle sympatycznych Gości. Byli to mieszkańcy gmin należących do Stowarzyszenia Wrota Wielkopolski oraz LGD Krajna Złotowska, czyli Partnerów realizowanego wspólnie projektu pn. Dziedzictwo Centralnej Polski.
Staraliśmy się by w tym krótkim czasie pokazać swoim Gościom jak najwięcej naszego lokalnego dziedzictwa. Nie mogło zabraknąć Dworku w Koźminku, jednego z ciekawszych przykładów architektury dworskiej w tej części Wielkopolski. Wzniesionego prawdopodobnie po roku 1759 dla Józefa Kiełczewskiego i jego żony Salomei z Walewskich. Obecny kształt pałac zawdzięcza przebudowie, jaką przeprowadzono w latach 1906-1907 staraniem Marii z Mielęckich i jej męża przemysłowca Tadeusza Hantkego. Po 1945 roku w dworku mieściła się szkoła. Z biegiem lat budynek został niemal kompletnie zdewastowany. Został on jednak poddany kompleksowej konserwacji i restauracji. Wszystko w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie mieści się tam siedziba Gminnego Centrum Kultury w Koźminku. Już od samych progów przywitał naszych gości Dyrektor GCK Tomasz Potemkowski, który przybliżył historię budynku, opowiedział o działaniach GCK, ale także zaskoczył zarówno mieszkańców powiatu kępińskiego jak również złotowskiego ciekawostkami z ich terenu. Wewnątrz czekali na nas Małgorzata i Karol Matczakowie, którzy przygotowali warsztaty z rękodzieła, były to drewniane lampiony zdobione motywami Puszczy Pyzdrskiej. Opowiedzieli, dlaczego właśnie motywy Puszczy Pyzdrskiej, gdyż dla wielu nie było to oczywiste.. Warsztaty zakończyły się wręczeniem dyplomów udziału i wspólnym zdjęciem przed jakże urokliwym Dworkiem.
Kolejny dzień to przyjazd do Opatówka i wizyta w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, miejsca , które posiada imponujące -zbiory zabytkowych urządzeń techniki XIX – XX w. (w tym: napędów parowych, krosien tkackich, maszyn drukarskich), wyrobów przemysłowych XIX – XX w. (w tym haftów i koronek, dzianiny, tkaniny jedwabnej, pluszu i aksamitów, ceramiki, pianin i fortepianów).
-oraz tkanin zabytkowych XV – XIX w. (kolekcja ornatów i szat liturgicznych). W ramach pobytu w Muzeum uczestnicy mieli okazje zapoznać się z techniką druku na tkaninach, czego efektem były torby, które otrzymali.
Będąc już w samym Opatówku odwiedziliśmy również Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów która mieści się w przepięknym zabytkowym Domku Gotyckim związanym z osobą generała Józefa Zajączka namiestnika Królestwa Polskiego. Domek wchodził w skład dóbr, które generał otrzymał z rąk Napoleona Bonapartego w uznaniu zasług żołnierskich. Mieszkańcy potocznie nazywają to miejsce „Cukierenką” gdyż mieściła się tu wytwórnia cukierków, działająca w tym miejscu od końca lat 30. XX wieku. W bibliotece o swoich działaniach nie tylko związanych z bibliotekarstwem opowiedziała nam Dyrektor Małgorzata Matysiak. Jeszcze przed opuszczeniem Opatówka zaprosiliśmy wszystkich do biura LGD7 na „biurową kawę i ciasto..”. W miłej atmosferze rozmawialiśmy o projektach, o planach, dzieliliśmy się doświadczeniami w ramach swoich działań zarówno tymi dobrymi, ale także tymi, które były trudne.
Popołudnie to nie tylko warsztaty przygotowania nalewek, historia nalewek, zasady przygotowania i ich rodzaje, ale także degustacja tradycyjnych potraw z terenu LGD, które zostały przygotowane przez właścicieli Gospodarstwa agroturystycznego Karczma Kaliska Państwa Elżbiety i Janusza Nowaków. Ludzi, którzy dają przykład polskiej / wielkopolskiej gościnności. „Prażoki” robiły furorę 😊
Opowiedzieli o początkach swojej agroturystyki, pasji do tradycyjnych potraw oraz historii tej ogólnej, ale w szczególności lokalnej, poszukiwań lokalnych bohaterów i upamiętnianie ich poprzez działania nieformalnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych 25 Dywizji Piechoty w Cekowie-Kolonii działającej przy LGD7.Podczas wizyty naszych uczestników projektu odbył się „chrzest armaty”, której nadano imię Faustyna. Członkowie grupy ubrani w swoje mundury i stroje z okresu Powstania Styczniowego uświetnili pobyt naszych Gości na naszym terenie.
W ostatnim dniu wyjaśniliśmy skąd wzięła się nazwa „Kraina Nocy i Dni”, więc nie mogło zabraknąć miejsca, z którym związana była Maria Dąbrowska autorka powieści „Noce i Dnie” . Dworek w Russowie w którym żyła i tworzyła pisarka i publicystka, najstarsza córka Ludomiry z Gałczyńskich Szumskiej i Józefa Szumskiego nigdy nie był własnością jej rodziców, ale na początku 1889 roku ojciec pisarki podjął tutaj pracę jako administrator majątku Kazimierza Waliszewskiego.
Maria Dąbrowska spędziła w Russowie dzieciństwo i młodość, zawsze czuła się związana z ziemią kaliską. Dała temu wyraz w utworach literackich, wspomnieniach, a także w swoim “Dzienniku”. Dworek jest w zarządzaniu Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i w całości poświęcony jest pisarce i jej rodzinie. Ale jest tutaj również niespodzianka dla fanów filmu „Noce i Dnie”, kadry z filmów, możliwość obejrzenia fragmentów filmów, przymierzenie wirtualnie strojów Barbary i posłuchania Walca Noce i Dnie to nie wszystko co czeka odwiedzających to miejsce.
Natomiast przepiękny otaczający park dał naszym Gościom wytchnienie przed drogą powrotną do domu.
Choć był to dla nas, gospodarzy bardzo intensywny czas to żegnając naszych Gości mieliśmy wrażenie, że żegnamy Przyjaciół, osoby, które mają pasje tak jak my, które kochają miejsce, w którym mieszkają, które chcą mieć wpływ na rozwój swoich małych ojczyzn i dla których Wielkopolska jest powodem do dumy.
Dziękujemy Wszystkim i zapraszamy ponownie na ziemie kaliską, na teren Bogumiła i Barbary Niechciców, na obszar LGD7.