Festiwal Smaków w Krainie Nocy i Dni

23 sierpnia, 2023

Tegoroczne święto plonów zgromadziło nie tylko rolników z terenu gminy Ceków – Kolonia, ale było dziękczynieniem dla wszystkich gospodarzy z terenu powiatu kaliskiego. Było wyjątkowym, Powiatowo -Gminnym świętem dożynkowym, bo odbywającym się w 25-lecie istnienia Powiatu Kaliskiego.

Po mszy świętej która odbyła się w kościele parafialnym pw. Zwiastowania NMP w Dębem, gospodarze i goście oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi wyplecionymi z tegorocznych zbóż zgromadzili się na placu i parku przylegającym do SP w Morawinie.

Korowód i obrzęd dożynkowy prowadził Zespół Ludowy Cekowianki, a dziecięcy zespół ludowy z miejscowej szkoły, zaprezentował wiązankę wielkopolskich tańców ludowych.

W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Kamień, solistka Gabrysia Frątczak – mieszkanka gminy, uczestniczka wokalnych programów telewizyjnych.

Wielkimi brawami zakończył się koncert zespołu „BIG BAND po GODZINACH” i gwiazdy wieczoru „SZTYWNY PAL AZJI”.

Podczas dożynek podsumowano także Prezentacje kulinarne – „Smaki Krainy Nocy i Dni”,był to trochę  w innej odsłonie Festiwal Smaków ,który jest już cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez LGD7.

Przygotowane przez przedstawicieli 9 gmin członkowskich LGD7 tj.

1.KGW Chełmce

2.KGW Ceków Kolonia

3.Stowarzyszenie „Działamy Razem w Pyczku

4.KGW Dębsko

5.KGW Kuszyn

6.KGW Piątek Wielki

7.KGW Saczyn

8.KGW Biernatki

9.KGW Żegocin

Panie i Panowie (bo nowocześni mężczyźni nie boją się gotowania) przygotowali i częstowali uczestników swoimi przysmakami, nie zabrakło tradycyjnej kaczki, pyry z gzikiem, żurku, pomidorowej, klopsików, pieczeni z karkówki, leczo, ciasta, lemoniady …trudno wymienić wszystkie smakołyki, Ci co były, widzieli i próbowali 😊 a Ci co nie byli -NIECH ŻAŁUJĄ!!!  😊

Stowarzyszenie LGD7 ufundowało wszystkim KGW i Stowarzyszeniom bony podarunkowe o wartości 500zł ,które wręczył Prezes Zarządu Józef Podłużny wraz z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim.

Na stoiskach stały również puszki przeznaczone na zbiórkę  publiczną nr 2023/882/OR na rzecz naszej Przyjaciółki ,wieloletniej Pracownicy LGD7 Moniki Jaśkiewicz, która walczy z silnym przeciwnikiem, jakim jest rak gruczołowy i jest rzadkim rodzajem nowotworu złośliwego. Niedzielna zbiórka jest kolejną w kampanii, która ma wspomóc finansowo, walkę Moniki o zdrowie, o marzenia, o życie.

Podczas dożynek, Minister Marlena Maląg wręczyła odznaczenia dla 7 mieszkańców Gminy Ceków – Kolonia: Remigiusza Marczyńskiego -członka LGD7 oraz GRH 25 Dywizji Piechoty, osoby, dla której zrobienie armaty na potrzeby rekonstrukcji historycznych nie jest rzeczą niemożliwą wystarczy 1000 h pracy   i JEST!!!!  Remigiuszowi gratulujemy i życzymy kolejnych projektów 😊

Odznaczenia dostali również: Helena Baranowska, Halina Szczecińska, Jana Kraszkiewicz,, Zenon Gadomski, Kazimierz Kowalski oraz Jerzy Sawicki.

Wydarzenie jak zwykle profesjonalnie poprowadzili : Wioletta Przybylska – Dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym oraz niezawodny jak zawsze Dariusz Dymalski .