„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarz e Stowarzyszenia „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,
Realizacja strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność finansowana jest w ramach programów: Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), ze środków funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i realizuje następujące cele:
* Cel 1: Aktywna społeczność w Krainie Nocy i Dni
* Cel 2: Poprawa jakości oferty usługowej i spędzania czasu wolnego
oraz przypisane do nich wskaźniki rezultatu

LGD7 NA VII MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH TURYSTYKI WIEJSKIEJ I AGROTURYSTYKI – KIELCE 2015.

23 listopada, 2015

W dniach 10 – 12 kwietnia br., uczestniczyliśmy w VII edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki „AGROTRAVEL” w Kielcach.

Podczas targów to właśnie Województwo Wielkopolskie zdobyło I MIEJSCE w konkursie na najciekawsze stoisko w kategorii stoiska wielkopowierzchniowe. Wielkopolskę reprezentowali Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Pan Krzysztof Grabowski oraz Dyrektor Departamentu PROW, Pani Emilia Dunal.
To właśnie nasze Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni” wraz z Izbą Historyczno Regionalną Państwa Małgorzaty i Karola Matczaków z gminy Lisków oraz cztery inne lokalne grupy działania i gospodarstwa agroturystyczne z Wielkopolski współtworzyło stoisko Województwa Wielkopolskiego.
Stoisko cieszyło się dużą popularnością, zarówno wśród przedstawicieli z dziedziny turystyki jak i turystów indywidualnych. Było to miejsce przepełnione smakowitymi produktami regionalnymi, barwnymi strojami, wspaniałą atmosferą, gdzie rozbrzmiewała muzyka i roznoszący się w powietrzu zapach pieczonego chleba i wędzonych wędlin. Można było tutaj podziwiać także rękodzieło i wyroby artystyczne, degustacje potraw regionalnych, konkursy dla zwiedzających, tradycyjne rzemiosło, pokaz rzeźbienia w drewnie, muzykę i taniec.
Podczas targów lokalne grupy działania i gospodarstwa agroturystyczne przygotowały również warsztaty tematyczne. Pieczenie chleba, wyplatanie wikliny, zdobienie jaj gorącym woskiem itp. Z naszej strony warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez Małgosię i Karola Matczaków z Izby Historyczno – Regionalnej.

Były to warsztaty skierowane dla dzieci, ale nie tylko.., polegające na odbijaniu druków ludowych na płótnie, za pomocą drewnianych klocków i farb akrylowych. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dzieciaki z uśmiechem na buzi tworzyły chusty, przepaski własnoręcznie przez siebie zdobione kompozycje. Powstałe prace stanowiły piękną kolorową dekorację całego stoiska.
Nasze stoisko prezentowało także ofertę Gospodarstwa Agroturystycznego „Karczma Kaliska”. Produkt Turystyczny regionu kaliskiego Pana Janusza Nowaka z Szadku. Była to ‘Promocja zdrowia”, tj. „Ruska Bania”, czyli sauna parowa, która w ofercie przewiduje rytuał wypicia soku brzozowego, herbaty z samowara oraz biczowanie witkami brzozowymi.

Na odwiedzających stoisko czekały także materiały informacyjne promujące obszar LGD7 ale przede wszystkim odwiedzający mieli możliwość degustacji wyrobów i produktów tradycyjnych z naszego regionu. Degustowano produkty z Gospodarstwa Agroturystycznego „W Różanym Sadzie” Pani Grażyny Rabiegi z gm. Lisków, tj. ciastka, rogaliki z nadzieniem różanym i lawendowym, nalewki w różnych smakach oraz konfitura z róży. A także chleb wypiekany tradycyjnie z piekarni GS Koźminek (Pan Jacek Wolniaczyk); wyroby wędliniarskie z masarni Koźminek (Pan Wojciech Stasiak); sok z kapusty kwaszonej „Kacuś” i ogórki kwaszone firmy „STAN” od Państwa Anny i Stanisława Lesień z Czajkowa, sok tłoczony ze świeżych jabłek i kosz produktów tradycyjnych „Gościniec Kaliski” z Gospodarstwa Agroturystycznego ‘Karczma Kaliska’ (Pan Janusz Nowak) oraz owoce liofilizowane firmy „Elena” z Kokanina. Stoisko zdobiły także piękne kompozycje kwiatowe, artystycznie wyplatane ze słomy wykonane przez Panią Jolantę Budka z Chełmc.

Nasze stoisko odwiedziła również Kapela Ludowa „Liskowianie”, która swoimi śpiewami i muzyką przepięknie uatrakcyjniła miejsce targów. Kapela występowała również w części artystycznej programu targów, tj. na Scenie Kultury.
Stoisko Wielkopolski odwiedzili również m.in. Pani Zofia Szalczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Eugeniusz Grzeszczak – Wicemarszałek Sejmu RP, Adam Jarubas – Marszalek Województwa Świętokrzyskiego oraz Stanisław Tomczyszyn – Wicemarszałek Województwa Lubuskiego.

Tegorocznym targom towarzyszyła także Międzynarodowa konferencja pt. „Turystyka wiejska i agroturystyka – nowe paradygmaty dla XXI wieku”., jako element wzbogacający ofertę obszarów wiejskich” i blok warsztatowo dyskusyjny.
Targi były doskonałą formą promowania lokalnych produktów regionalnych oraz ukazania potencjału gospodarstw agroturystycznych i poznania turystycznych walorów kulturowych i historycznych Wielkopolski.
Serdecznie dziękujemy za pomoc wszystkim osobom, dzięki którym mogliśmy zaprezentować nasz region.

« POWRÓT