„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarz e Stowarzyszenia „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,
Realizacja strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność finansowana jest w ramach programów: Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), ze środków funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i realizuje następujące cele:
* Cel 1: Aktywna społeczność w Krainie Nocy i Dni
* Cel 2: Poprawa jakości oferty usługowej i spędzania czasu wolnego
oraz przypisane do nich wskaźniki rezultatu

LGD7 NA VIII MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH TURYSTYKI WIEJSKIEJ I AGROTURYSTYKI “AGROTRAVEL” – KIELCE 2016

26 kwietnia, 2016

W dniach od 8 do 10 kwietnia br., uczestniczyliśmy w VIII już edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki w Kielcach.

AGROTRAVEL to targi turystyczne o największej tradycji w Polsce, to impreza wystawiennicza, ukierunkowana na promocję produktów lokalnych, związanych z turystyką wiejską i agroturystyką. Nasze Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni” wspólnie z LGD Puszcza Notecka i Gościnna Wielkopolska współtworzyło promocyjne stoisko Wielkopolski na Międzynarodowych Targach w Kielcach. Stoisko współtworzyli z nami także Marta i Patryk Różalscy z „Zajazdu Noce i Dnie”, którzy prezentowali swoja ofertę i produkty z Różanego Baru oraz Pan Zenon Kucharski – harmonista z gminy Godziesze Wielkie. Gospodarzami stoiska Wielkopolski byli Pan Krzysztof Grabowski – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Pani Izabela Mroczek – Dyrektor Departamentu PROW.

Jak co roku nasze stoisko odwiedziło liczne grono osób. Odwiedzający mogli na chwilę zatrzymać się oraz zdegustować urzekające swym zapachem i smakiem potrawy z naszego regionu. Degustowano produkty z gospodarstwa agroturystycznego „W Różanym Sadzie”, które przygotowała Pani Grażyna Rabiega z gm. Lisków, a były to: przetwory z płatków róży, konfitura, nalewki tradycyjne, ciasteczka w kształcie róży z konfiturą. Regionalne wyroby wędliniarskie z Masarni Pana Stasiaka z Koźminka, tj.: mozaika golonkowa, wędzona polędwica, kabanosy, szynka itp. Chleb wypiekany tradycyjnie i ciasto z piekarni GS z Koźminka oraz z Piekarni „Bułeczka” z Zagorzyna. Nie mogło zabraknąć także na naszym stoisku wyrobów od Państwa Lesieniów z Czajkowa. Sok z kapusty „Kacuś”, kapusta i ogórki kwaszone cieszyły się dużym powodzeniem wśród odwiedzających nasze stoisko. Pasztet tradycyjny, galantyny, smalec w trzech smakach, zapach żurku i bigosu z Zajazdu „Noce i Dnie”, to wszystko sprawiało, że nasze stoisko było chętnie odwiedzane przez uczestników tegorocznych targów.
Stoisko uatrakcyjniała także muzyka, dźwięki akordeonowe, które pięknie wybrzmiewały z akordeonu Pana Zenona Kucharskiego. Rozbrzmiewająca muzyka umilała degustację produktów, a Walc z filmu „Noce i Dnie” grany przez Pana Zenona przenosił nas do dawnych czasów Bogumiła i Barbary..
Prezentowaliśmy i promowaliśmy przede wszystkim nasz region, szlak rowerowy „Szlakiem Dębów i Paproci”, malownicze zakątki naszego regionu i ofertę turystyczną wypoczynku na wsi gospodarstw agroturystycznych z naszego terenu (Karczmy Kaliskiej, W Różanym Sadzie, Winnicy z gminy Opatówek i innych). Na odwiedzających stoisko czekały także materiały informacyjne, promujące obszar LGD7 i gminy członkowskie.

Podczas trwania targów odbyły się również warsztaty tematyczne – Carving , czyli sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach przeprowadzona przez Martę i Patryka Różalskich oraz warsztaty plastyczne (malowanie akrylami na drewnianych motywach folkowych), zorganizowane przez LGD7, które prowadziła Monika Jaśkiewicz. Poza naszymi warsztatami w ofercie były również warsztaty z zakresu nauki wędzenia potraw, warsztaty wyrobów ze sznurka, pokaz wyrobu maści ziołowych i pozłotnictwo.
Klimatyczne stoisko Wielkopolski cieszyło się dużą popularnością. Było to miejsce przepełnione barwami, wspaniałą atmosferą, gdzie rozbrzmiewała muzyka i roznoszący się w powietrzu zapach przygotowanych potraw. Można było tutaj podziwiać także rękodzieło i wyroby artystyczne, konkursy i wspomniane warsztaty dla zwiedzających.

Uczestniczenie w Targach, to także okazja dla nas, do zapoznania się z kulturą i tradycjami z różnych regionów z Polski i nie tylko. Targi były doskonałą formą promowania lokalnych produktów oraz ukazania potencjału gospodarstw agroturystycznych, poznania turystycznych walorów kulturowych i historycznych Wielkopolski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, dzięki którym mogliśmy zaprezentować nasz region!

« POWRÓT