„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarz e Stowarzyszenia „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,
Realizacja strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność finansowana jest w ramach programów: Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), ze środków funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i realizuje następujące cele:
* Cel 1: Aktywna społeczność w Krainie Nocy i Dni
* Cel 2: Poprawa jakości oferty usługowej i spędzania czasu wolnego
oraz przypisane do nich wskaźniki rezultatu

NIEDZIELE U NIECHCICÓW – 2011

Dnia 7 sierpnia 2011roku, na terenie Dworku należącym kiedyś do Marii Dąbrowskiej odbyła się kolejna edycja imprezy pn. “Niedziele u Niechciców”, w której to imprezie uczestniczyliśmy po raz drugi. Spotkanie było poświęcone Jubileuszowi 40 –lecia Muzeum Marii Dąbrowskiej. W tym roku współorganizatorem w/w imprezy był Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kaliskiej oraz nasze Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”.

W programie, tradycyjnie odbyły się koncerty i stoiska tematyczne, m.in.: koncerty muzyki rozrywkowej, orkiestr dętych, występy aktorów, prezentacje tekstów literackich; stoisko: monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła itp.

Ponadto z okazji Jubileuszu muzeum w Russowie Kalisko – Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej (GRH), w mundurach niemieckiego 155 pułku piechoty z roku 1914 przeniosła wszystkich w czasy powieści M. Dąbrowskiej „Noce i Dnie”, a mianowicie- przedstawiła UCIECZKĘ Z PŁONĄCEGO KALIŃCA. Przenieśli nas atmosferą w czasy, kiedy to mieszkańcy opuszczający wówczas płonące miasto zatrzymywali się po drodze w okolicznych majątkach m.in. w Serbinowie.

Rekonstrukcja obejmowała m.in. punkt kontroli granicznej Rosyjsko – Pruskiej (wejście na teren muzeum jedynie za ważnymi przepustkami podbitymi w punkcie kontroli), lazaret, a w nim : wojskowy lekarz, sanitariuszki, punkt opatrunkowy dla potrzebujących , gabloty z akcesoriami z epoki, herbata z samowara oraz prace codzienne na zapleczu szpitalnym: polowe przygotowanie bandaży, pranie i prasowanie “bielizny szpitalnej”

« POWRÓT