POZNAJEMY KULTURĘ NASZYCH REGIONÓW – PARTNERZY MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU WSPÓŁPRACY Z WIZYTĄ NA OBSZARZE LGD7

02 września, 2021
W dniach 13-16 sierpnia gościliśmy na naszym terenie Partnerów międzynarodowego projektu współpracy LGD Kold oraz LAG Suduva z Litwy. Projekt pn „Poznajemy kulturę naszych regionów” jak sama nazwa wskazuje miał na celu przybliżenie kultury i zwyczajów naszego kaliskiego regionu. W czasie pobytu goście uczestniczyli w warsztatach kulinarnych tj.: pieczenie chleba, cebularzy, wędzenia ryb oraz przygotowywania lokalnych „prażuchów”. Poza warsztatami obie grupy miały możliwość „smakowania” innych lokalnych potraw oraz przetworów z produktów pochodzących z małego gospodarstwa agroturystycznego „Karczma Kaliska”, które opiera się głównie na produktach z własnego „ogródka”. Grupy konkurowały ze sobą w kulinarnych konkursach na sałatki pomidorowe, gdyż region kaliski to potentat pomidorowy. Poza kulinariami, rozmawialiśmy o zwyczajach, obrzędach i tradycjach a w niedzielę wszyscy uczestniczyli w święcie plonów, w dożynkach gminno-parafialnych, gdzie po uroczystej mszy świątecznej, przekazaniu wieńców dożynkowych i chleba występy swoje miały zespoły naszych gości, czyli: zespół Wiaruchna z KOLD i Rudnia z Suduvy oraz Zespół Koźminiacy z Koźminka.
Podczas wizyty na obszarze LGD7, pokazaliśmy swoim gościom tylko odrobinę pięknych i ciekawych miejsc, które przybliżyły im historię Kalisza- Krainy Nocy i Dni, czyli miejsc o których pisała Maria Dąbrowska w swojej powieści „Noce i Dnie”. Pokazaliśmy Muzeum Przemysłu w Opatówku, Dworek w Koźminku, gdzie powitał wszystkich Pan Karol Matczak a następnie Pani Iwona Michniewicz Burmistrz Gminy Koźminek, wystawę w Kościele Ewangelickim przedstawiającą życie jako pielgrzymkę oraz Lapidarium, miejsce dofinansowane ze środków grantowych LGD7 (Stowarzyszenie „Spotkajmy się „-Pani Justyna Miklas). Wszystkim, którzy przyczynili się do ugoszczenia i pokazania naszym Partnerom wielkopolskiej – kaliskiej gościnności serdecznie dziękujemy.