„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarz e Stowarzyszenia „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,
Realizacja strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność finansowana jest w ramach programów: Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), ze środków funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i realizuje następujące cele:
* Cel 1: Aktywna społeczność w Krainie Nocy i Dni
* Cel 2: Poprawa jakości oferty usługowej i spędzania czasu wolnego
oraz przypisane do nich wskaźniki rezultatu

„Przemyt na granicy” – rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego cz.3

30 czerwca, 2023

„Przemyt na granicy” – rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego w Przystajni w gminie Brzeziny

Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni” z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz  z partnerami zaprasza na 1 lipca  (sobota) godz. 17.00 do Przystajni w gminie Brzeziny (przystań nad Prosną),  na trzecią już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.

Położone nad Prosną: Ostrów Kaliski, Giżyce, Przystajnia, Moczalec, Bugaj, czy Brzeziny, znajdujące się od 1815 r. w pasie przygranicznym, mają także swoją ciekawą opowieść o bohaterach i wydarzeniach z czasów Powstania Styczniowego. Działali tu m.in.: Józef Oksiński i  Franciszek Parczewski. Silnego wsparcia powstańcom udzielał Kwiryn Biernacki z Giżyc. Wielu mieszkańców wzięło aktywny udział w powstaniu, o czym świadczą pamiątkowy krzyż w Jamnicach oraz przekazy ustne. Przez Prosnę przemycano ochotników, broń, mundury, lekarstwa i inne przydatne w powstaniu rzeczy z Poznańskiego.

 

W programie rekonstrukcji sceny z Powstania Styczniowego z terenu dzisiejszej gminy Brzeziny (dawnej Ostrów Kaliski), m.in.:

– przemyt broni,  mundurów i rekruta przez Prosnę (na łódce i wpław),

– wielkie pranie nad rzeką i rewizja, czyli życie codzienne w nadprośniańskiej wsi w czasach Powstania,

– dziedzic Giżyc  Kwiryn Biernacki dostarcza broń i pieniądze powstańcom, a dziedziczka z Przystajni żegna syna idącego w bój,

– potyczka powstańców z Rosjanami.

 

Jak zawsze każdy z uczestników będzie mógł ostemplować Manifest Rządu Tymczasowego jedynym i niepowtarzalnym stemplem z Przystajni oraz zakorkować go na pamiątkę w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum, zaopatrzyć się w pocztówki z wydarzenia, zdobyć kolejny stempel w Paszporcie Emisariusza Rządu. Na koniec organizatorzy zapraszają na wspólny poczęstunek i biesiadowanie z powstańcami przy ognisku.

Zapraszamy serdecznie całe rodziny! Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu,  Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty, LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski”, Urząd Gminy Brzeziny  oraz sołectwo Moczalec.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

« POWRÓT