„Przemyt na granicy” – rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego cz.3

30 czerwca, 2023

„Przemyt na granicy” – rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego w Przystajni w gminie Brzeziny

Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni” z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz  z partnerami zaprasza na 1 lipca  (sobota) godz. 17.00 do Przystajni w gminie Brzeziny (przystań nad Prosną),  na trzecią już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu “A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.

Położone nad Prosną: Ostrów Kaliski, Giżyce, Przystajnia, Moczalec, Bugaj, czy Brzeziny, znajdujące się od 1815 r. w pasie przygranicznym, mają także swoją ciekawą opowieść o bohaterach i wydarzeniach z czasów Powstania Styczniowego. Działali tu m.in.: Józef Oksiński i  Franciszek Parczewski. Silnego wsparcia powstańcom udzielał Kwiryn Biernacki z Giżyc. Wielu mieszkańców wzięło aktywny udział w powstaniu, o czym świadczą pamiątkowy krzyż w Jamnicach oraz przekazy ustne. Przez Prosnę przemycano ochotników, broń, mundury, lekarstwa i inne przydatne w powstaniu rzeczy z Poznańskiego.

W programie rekonstrukcji sceny z Powstania Styczniowego z terenu dzisiejszej gminy Brzeziny (dawnej Ostrów Kaliski), m.in.:

– przemyt broni,  mundurów i rekruta przez Prosnę (na łódce i wpław),

– wielkie pranie nad rzeką i rewizja, czyli życie codzienne w nadprośniańskiej wsi w czasach Powstania,

– dziedzic Giżyc  Kwiryn Biernacki dostarcza broń i pieniądze powstańcom, a dziedziczka z Przystajni żegna syna idącego w bój,

– potyczka powstańców z Rosjanami.

Jak zawsze każdy z uczestników będzie mógł ostemplować Manifest Rządu Tymczasowego jedynym i niepowtarzalnym stemplem z Przystajni oraz zakorkować go na pamiątkę w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum, zaopatrzyć się w pocztówki z wydarzenia, zdobyć kolejny stempel w Paszporcie Emisariusza Rządu. Na koniec organizatorzy zapraszają na wspólny poczęstunek i biesiadowanie z powstańcami przy ognisku.

Zapraszamy serdecznie całe rodziny! Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu,  Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty, LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski”, Urząd Gminy Brzeziny  oraz sołectwo Moczalec.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.