PRZYSTANKI PARKINGOWE NA TRASIE SZLAKU ROWEROWEGO “SZLAKIEM DĘBÓW I PAPROCI”.

23 listopada, 2015

W 10 gminach członkowskich powstały już przystanki parkingowe w ramach realizacji szlaku rowerowego pn. „Szlakiem Dębów i Paproci”.

Szlakiem „Dębów i Paproci” to projekt zrealizowany przez lokalną grupę działania, Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”. Partnerem projektu jest sąsiadująca lokalna grupa działania „Długosz Królewski”. Powstały szlak rowerowy został utworzony w ramach projektu współpracy, współfinansowany ze środków Unii Europejskich w ramach Osi 4 LEADER – działanie 421 “Wdrażanie projektów współpracy” PROW na lata 2007-2013.

Pierwszym krokiem dla realizacji tego projektu było wydanie przez LGD wspólnej koncepcji ścieżek rowerowych dla gmin członkowskich oraz publikacji – przewodnika pn. „Szlakiem Dębów i Paproci” i mapy rowerowej. Licząca około 240 km trasa szlaku oznakowana i wyposażona w 17 miejsc postojowych, została wytyczona tak, by pokazać niezwykłe walory krajobrazowe oraz ciekawe, historyczne miejsca wchodzące w skład LGD7 oraz Długosza Królewskiego. Trasy przebiegają przez dziesięć gmin członkowskich Stowarzyszenia LGD7, tj.: Blizanów, Ceków – Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Mycielin, Lisków, Opatówek, Sieroszewice, Stawiszyn, Żelazków oraz trzy gminy LGD Długosz Królewski, tj. Błaszki, Brzeziny i Szczytniki.

Wzdłuż szlaku rowerowego powstały miejsca parkingowe dla rowerzystów – wiaty wyposażone w „kostki” edukacyjne, stoły, ławy, stojaki na rowery w 10 gminach członkowskich. Powstały wiaty w miejscowości Emilianów (gmina Koźminek), w Morawinie (gmina Ceków-Kolonia), w Chełmcach (gmina Opatówek), w Woli Droszewskiej (gmina Godziesze Wielkie), w Russowie (gmina Żelazków), Ołoboku (gmina Sieroszewice), w Koźlątkowie (gmina Lisków), w Słuszkowie (gmina Mycielin), w Rychnowie (gmina Blizanów) oraz w Stawiszynie.

Zapraszamy więc na rowerowe szlaki po niezwykłych miejscach naszego regionu. A jeśli ktoś z Państwa posiada nasz przewodnik rowerowy, to warto zabrać ze sobą, gdyż stanowi doskonałe uzupełnienie całego projektu, ilustruje przebieg tras, ułatwiając tym samym sprawną i szybką orientację w terenie.