„Sztab generała Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie” – rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego w Kosmowie

07 września, 2023

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z partnerami zaprasza na 9 września  (sobota) na godz. 17.00 do Kosmowa w gminie Ceków Kolonia (plac przy kościele pw. św. Wawrzyńca)), na czwartą już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu “A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.

Tym razem Muzeum opatóweckie połączyło siły z Urzędem Gminy Ceków Kolonia w ramach wydarzenia „Gmina Ceków Kolonia w Powstaniu Styczniowym”. Dzięki temu w jednym dniu i w jednym miejscu uczestnicy skorzystają z mnóstwa atrakcji i będą uczestniczyć w wielkiej przygodzie z historią!

Gmina Ceków Kolonia, a w niej szczególnie Kosmów posiadają niezwykle ciekawą historię o bohaterach i wydarzeniach z czasów Powstania Styczniowego. Po klęsce 8 maja 1863 r. pod Ignacewem, pułkownik Edmund Taczanowski w dniu 16 maja został mianowany naczelnikiem wojskowym województwa kaliskiego i mazowieckiego i awansowany do stopnia generała – nie złożył broni i kontynuował działania partyzanckie. Na miejsce swojego sztabu wybrał majątek Józefa Gajewskiego w Kosmowie nieopodal Kalisza. To tutaj zrodził się plan jego letniej kampanii w województwie kaliskim.

Do sztabu kosmowskiego przybyła także delegacja kaliskich Izraelitek, które z inicjatywy prezes żydowskiej rady opiekuńczej Mamrothowej, podarowały oddziałowi Taczanowskiego sztandar i ryngraf z napisem “WALECZNYM BRACIOM POŚWIĘCAJĄ POLKI IZRAELITKI KALISZ 1863”. Fakt ten jest przykładem solidarności z Powstaniem Styczniowym innych narodowości, zamieszkujących ziemie polskie pod zaborami. Miał ważne znaczenie propagandowe, nie tylko podnosząc morale powstańców, ale i silnie oddziałując na nastroje ludności cywilnej.

W programie rekonstrukcji:

– tworzenie planu letniej kampanii w sztabie gen. E. Taczanowskiego,

– przekazanie sztandaru przez izraelitki kaliskie

oraz inscenizacja przygotowana przez Urząd Gminy Ceków Kolonia (a w niej m.in. kuźnia powstańcza i kucie kos, potyczki powstańcze, bohaterowie Powstania Styczniowego z terenu gminy ceków Kolonia, wątki włoskie w powstaniu).

Jak zawsze każdy z uczestników będzie mógł ostemplować Manifest Rządu Tymczasowego jedynym i niepowtarzalnym stemplem z Kosmowa oraz zakorkować go na pamiątkę w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum, zaopatrzyć się w pocztówki z wydarzenia, zdobyć kolejny stempel w Paszporcie Emisariusza Rządu.

Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie “LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu,  Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty.

Zapraszamy serdecznie całe rodziny! Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie.