V FESTIWAL SMAKÓW W KRAINIE NOCY I DNI. LAUREACI FESTIWALOWYCH KONKURSÓW

20 listopada, 2015

“Festiwal Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni” odbył się 21 czerwca 2015 r., w uroczej scenerii koźmineckiego parku. To niezwykły festiwal, który kultywuje, pielęgnuje i przybliża jakże bogatą, kulinarną spuściznę naszego regionu. Jak zawsze, licznie przybyłych gości, wśród których byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski,Poseł na Sejm RP- Leszek Aleksandrzak, Starosta Kaliski – Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego – Mieczysław Łuczak,Zastępca Burmistrza Gminy Czempiń – Andrzej Socha oraz Piotr Tomankiewicz, zachwyciła niepowtarzalna atmosfera festiwalu i wyszukana paleta aromatów i smaków tradycyjnych potraw.

W czasie trwania imprezy wszyscy odwiedzający mogli posmakować różnorodnych produktów z obszaru LGD7, choćby czerniny z kaczki, gulaszu, siekaniny, modrakowego napoju z dzieciństwa, tradycyjnie wypiekanego chleba i wielu innych smakołyków. Pomysłowość, przepiękne barwne aranżacje stołów, estetyka podania potraw oraz wykwintne smaki tradycyjnych potraw przekazywanych od pokoleń urzekały wszystkich odwiedzających festiwalowe stoiska. Podczas trwania imprezy Zajazd „Noce i Dnie” przygotował również pokaz kulinarny wraz z degustacją przygotowanych potraw.

Oprócz smakowania niezwykłych potraw, goście festiwalu mogli podziwiać pokaz rzeźbienia w drewnie łańcuchową piłą spalinową, w wykonaniu artysty rzeźbiarza Zdzisława Gotfryda z Brzezin. W trakcie festiwalu zorganizowano również warsztaty plastyczne skierowane dla dzieci, ale nie tylko… Zabawa, prowadzona przez Małgorzatę i Karola Matczaków, polegała na odbijaniu wzorów ludowych na płótnie. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę własnoręcznie przez siebie ozdobioną kolorowymi farbami torbę ekologiczną. Wspólne spędzenie czasu umilały także zespoły muzyczne: „The Sanders”, Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka, obchodząca 90-lecie swojego istnienia, wraz z przepiękną oprawą taneczną, animacje na szczudłach oraz zamykanie w bańkach mydlanych w wykonaniu Teatru „Na co- Dzień” oraz występy w barwnych strojach ludowych Zespołu Tańca Ludowego „Krotoszanie”. Gwiazdą wieczoru był zespół muzyczny „TARAKA” wykonujący muzykę folkową, który w tym roku brał udział w konkursie na festiwalu w Opolu, w kategorii Super Premiery. Uwieńczeniem imprezy był akrobatyczny pokaz ognia w wykonaniu animatorów grupy teatralnej “Na co-Dzień”.

W trakcie trwania festiwalu odbyły się także konkursy kulinarne. Gminy wchodzące w skład naszego Stowarzyszenia zaprezentowały stoiska z regionalnymi potrawami i produktami przygotowanymi według dawnych receptur, charakterystycznych dla swoich terenów. Produkty i potrawy zgłoszone do konkursu oceniała komisja w składzie: Pani Wiesława Nowak – Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Pan Przemysław Lecyk (WODR Poznań) – doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich oraz Pan Jarosław Budka – Wiceprezes Stowarzyszenia LGD7.

Podsumowania konkursów kulinarnych w kategoriach festiwalowych i w konkursie fotograficznym oraz wręczenia nagród i wyróżnień dokonali: Marszałek Województwa Wlkp., Pan Krzysztof Grabowski, Prezes Stowarzyszenia LGD7, Pan Józef Podłużny i Wiceprezes LGD7, Pan Jarosław Budka oraz jako gospodarz Gminy Koźminek, Pan Wójt Andrzej Miklas.

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom a wszystkim zespołom reprezentującym Gminy z naszego obszaru, właścicielom gospodarstw agroturystycznych i indywidualnym osobom serdecznie dziękujemy za uczestniczenie w imprezie.

lista laureatów