V FESTIWAL TRADYCYJNYCH SMAKÓW W KRAINIE NOCY I DNI

Festiwal Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni – odbył się 21 czerwca 2015 r., w uroczej scenerii parku koźmineckiego. To w tym roku, w Koźminku, odbyła się cykliczna impreza promująca kulturę, zwłaszcza tą kulinarną, naszych rodzimych regionalnych kuchni. Po raz kolejny Festiwal Smaków przepełniły aromatyczne zapachy regionalnych potraw i produktów tradycyjnych.

W czasie trwania imprezy wszyscy odwiedzający mogli posmakować lokalnych produktów z obszaru LGD7. Czernina z kaczki, gulasz, siekanina, modrakowy napój z dzieciństwa, tradycyjnie wypiekany chleb i wiele innych smakołyków. Pomysłowość, przepiękne barwne aranżacje stołów, estetyka podania potraw oraz wykwintne smaki potraw tradycyjnych przekazywanych od pokoleń zachwycały wszystkich gości odwiedzających festiwalowe stoiska. Podczas trwania imprezy zorganizowany został również pokaz kulinarny dla uczestników spotkania wraz z degustacją powstałych produktów tradycyjnych – przygotowany przez Zajazd „Noce i Dnie”.

Goście festiwalu mogli odwiedzić również stoiska kulinarne, stoisko rzeźbienia w drewnie przez artystę rzeźby ludowej – pokaz rzeźbienia piłą spalinową w wykonaniu Zdzisława Gotfryda z Brzezin. W tym roku podczas festiwalu zostały również zorganizowane warsztaty plastyczne – skierowane dla dzieci, ale nie tylko.., – polegające na odbijaniu druków ludowych na płótnie, prowadzone przez Małgorzatę i Karola Matczaków. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę własnoręcznie przez siebie ozdobioną kolorowymi farbami torbę ekologiczną. Wspólne spędzenie czasu umilały także zespoły muzyczne: „The Sanders”, występ Gminnej Orkiestry Dętej z Koźminka, która w tym roku obchodziła 90-lecie swojego istnienia, wraz z przepiękną oprawą taneczną, animacje na szczudłach i w parterze oraz zamykanie w bańkach mydlanych w wykonaniu Teatru „Na co- Dzień” oraz występy w barwnych strojach ludowych Zespołu Tańca Ludowego „Krotoszanie”. Gwiazdą wieczoru był zespół muzyczny „TARAKA” wykonujący muzykę folkową, który w tym roku brał udział w konkursie na festiwalu w Opolu, w kategorii: Super Premiery. Uwieńczeniem imprezy był natomiast akrobatyczny pokaz ognia w wykonaniu animatorów grupy teatralnej “Na co-Dzień”.

W trakcie trwania festiwalu odbyły się także konkursy kulinarne. Gminy wchodzące w skład naszego Stowarzyszenia zaprezentowały stoiska z regionalnymi potrawami. Zaprezentowano potrawy i produkty według starych, sprawdzonych, charakterystycznych dla swoich terenów przepisów. Produkty biorące udział w konkursach oceniała komisja, w skład której weszli Pani Wiesława Nowak – Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Pan Przemysław Lecyk – (WODR Poznań)- doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich oraz Wiceprezes Stowarzyszenia LGD7, Pan Jarosław Budka.
Podsumowania Konkursów kulinarnych w kategoriach festiwalowych i w konkursie fotograficznym oraz wręczenia nagród i wyróżnień dokonali: Marszałek Województwa Wlkp., Pan Krzysztof Grabowski, Prezes Stowarzyszenia LGD7, Pan Józef Podłużny i Wiceprezes LGD7, Pan Jarosław Budka oraz jako gospodarz Gminy Koźminek, Pan Wójt Andrzej Miklas.

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom a wszystkim zespołom reprezentującym Gminy z naszego obszaru, właścicielom gospodarstw agroturystycznych i indywidualnym osobom serdecznie dziękujemy za uczestniczenie w imprezie.

Naszą imprezę odwiedzili szczególni goście:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski,
Poseł na Sejm RP- Leszek Aleksandrzak,
Starosta Kaliski – Krzysztof Nosal,
Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego – Mieczysław Łuczak,
Zastępca Burmistrza Gminy Czempiń – Andrzej Socha oraz Piotr Tomankiewicz.