VI FESTIWAL TRADYCYJNYCH SMAKÓW W KRAINIE NOCY I DNI

02 września, 2016

Gdy przed sześciu laty przystępowaliśmy do organizacji pierwszego Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni byliśmy pełni obaw o to, czy spełni on oczekiwania społeczności naszego regionu. Baliśmy się o to, czy “powrót do kulinarnej przeszłości” będzie mógł stanowić spoiwo dla licznych na naszym terenie Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń i sołectw w kultywowaniu tej części dziedzictwa kulturowego naszych wsi.

Lata, które minęły od inauguracji Festiwalu wykazały, że obawy były płonne, a sama impreza przerosła nasze oczekiwania.

Przed kilku dniami – w niedzielę 28 sierpnia wraz z Dożynkami Wielkopolskimi w Liskowie, mięliśmy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do udziału w naszej szóstej już edycji Festiwalu Tradycyjnych Smaków.

Dziękuję Wszystkim za zainteresowanie naszymi prezentacjami. Zorganizowaliśmy dla Państwa, szanując nasze, wielkopolskie i podkaliskie tradycje.
W VI Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni zaprezentowali się mistrzowie sztuki kulinarnej reprezentujący wszystkie Gminy z terenu działania LGD7 “Kraina Nocy i Dni”.

Łącznie do konkursów (bo Festiwal to nie tylko wystawa ale i konkurencja) zgłoszono 20 różnorakich potraw, 34 nalewki i napoje regionalne, 15 ciast i deserów oraz 9 potraw z pomidorów.
Jury Festiwalu miało moc pracy, aby spośród aż 78 produktów, cudownie smakujących i gustownie podanych, wybrać te, które zasługiwały na szczególne uznanie.
W kategorii regionalnych potraw mięsnych lub bezmięsnych nagrody główne przypadły odpowiednio KGW Lisków, za „Kaczkę po liskowsku” i KGW Saczyn (Gmina Godziesze Wielkie ) za “Kopytka z młodą kapustą, koperkiem i skwareczkami”.

W kategorii nalewek lub napojów regionalnych nagrodzono: KGW Zbiersk ( Miasto i Gmina Stawiszyn ) za „ “Rozgrzewającą rozkosz – pigwówkę” i KGW Jastrzębniki (Gmina Blizanów) za “Napój żniwiarza”.

W kategorii tradycyjnych ciast i deserów główna nagroda przypadła KGW Lisków za “Ciasto w kratkę”, a za najciekawszą aranżację stoiska nagrodzono KGW Gminy Koźminek.

Pełną listę nagrodzonych (a tak się doskonale złożyło, że nikt za swój trud nie wyjechał z pustymi rękami) znajdziecie Państwo na stronie “LGD7- Kraina Nocy i Dni”.

Serdecznie dziękuję wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, organizacjom i sołectwom z naszego terenu za przepiękny pokaz sztuki kulinarnej nawiązującej do tradycyjnej kuchni naszych babć. Wzbogaciliście Państwo Wielkopolskie Dożynki o ważny element wspólnego dziedzictwa.

Dziękuję Jury za dobrą pracę i wybór najlepszych spośród równych. Dziękuję Paniom z Biura Stowarzyszenia LGD7 w Koźminku za doskonałe skoordynowanie współpracy tak wielu wystawców.

Wspólnie dziękujemy Panu Krzysztofowi Grabowskiemu – Wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego za patronat nad “Festiwalem Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni”.

Panie Marszałku ! Państwo Wystawcy ! Państwo Organizatorzy ! dzięki Wam Festiwal Tradycyjnych Smaków spełnił swoją misję.

Józef Podłużny