Wizyta na Ziemi Złotowskiej
„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. Dziedzictwo Centralnej Polski (DCP) mająca na celu zachowanie i promocję dziedzictwa Centralnej Polski, szczególnie Wielkopolski jako spójnego regionu oraz wzmocnienie kapitału społecznego tożsamości lokalnej oraz budowanie pozytywnego wizerunku partnerów projektu na zewnątrz poprzez wspólną realizację przedsięwzięć edukacyjnych i promocyjnych dotyczących dziedzictwa na terenie LGD Wrota Wielkopolski, LGD Krajna Złotowska, LGD7-Kraina Nocy i Dni;
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań
w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Rozpoczęliśmy realizację projektu współpracy pn, Dziedzictwo Centralnej Polski, który dotyczy wzmacniania kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych potrawach stanowiących dziedzictwo kulinarne regionu oraz promocja rękodzieła z terenów Centralnej Polski, poszczególnych LGD województwa wielkopolskiego, ponadto projekt będzie promował i stymulował wykorzystanie zasobów lokalnych, tradycyjnej żywności i rękodzieła oraz identyfikację regionalnego dziedzictwa kulinarnego, które może służyć budowie produktu lokalnego i marki regionu.
W dniach 14-16 lipca odbyła się wizyta studyjna na terenie LGD Kraina Złotowska, podczas której uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Ziemi Złotowskiej Zagroda Krajeńska, Skansenu Wsi Krajeńskiej -w miejscowości Batorówko, poznać historię powstania rodzinnego Browaru Poziomka w Kujaniu oraz Agroturystyki Zakątek Lipka. Natomiast w ramach spotkania „Lepszy przykład niż wykład” odwiedzić Folwark Hawaje – zwycięzcy X edycji Konkursu na Najlepszy Obiekt Turystyczny na Obszarach Wiejskich w Wielkopolsce. I właśnie w tym miejscu pod okiem kucharzy uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych z dziczyzny i gęsiny. Kulinarne potrawy i produkty jak również rękodzieło , uczestnicy mogli posmakować ,poznać, podziwiać a także zakupić podczas Święta Wsi Krajeńskiej.
Wszystkie spotkania były dowodem na to, że miejsca te powstały z pasji, miłości do miejsca lub historii z nim związanej, do tradycji kulinarnych, do regionalnego rękodzieła, było to wyczuwalne w każdym wypowiadanym zdaniu, w każdej odpowiedzi na zadawane pytanie.
Bo to właśnie pasja jest receptą na sukces !!!!
Partnerami projektu są:
Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska
Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”