Wizyta na Ziemi Złotowskiej

17 lipca, 2023

Rozpoczęliśmy realizację projektu współpracy pn, Dziedzictwo Centralnej Polski, który dotyczy wzmacniania kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych potrawach stanowiących dziedzictwo kulinarne regionu oraz promocja rękodzieła z terenów Centralnej Polski, poszczególnych LGD województwa wielkopolskiego, ponadto projekt będzie promował i stymulował wykorzystanie zasobów lokalnych, tradycyjnej żywności i rękodzieła oraz identyfikację regionalnego dziedzictwa kulinarnego, które może służyć budowie produktu lokalnego i marki regionu.

W dniach 14-16 lipca odbyła się wizyta studyjna na terenie LGD Kraina Złotowska, podczas której uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Ziemi Złotowskiej Zagroda Krajeńska, Skansenu Wsi Krajeńskiej -w miejscowości Batorówko, poznać historię powstania rodzinnego Browaru Poziomka w Kujaniu oraz Agroturystyki Zakątek Lipka. Natomiast w ramach spotkania „Lepszy przykład niż wykład” odwiedzić Folwark Hawaje – zwycięzcy X edycji Konkursu na Najlepszy Obiekt Turystyczny na Obszarach Wiejskich w Wielkopolsce. I właśnie w tym miejscu pod okiem kucharzy uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych z dziczyzny i gęsiny. Kulinarne potrawy i produkty jak również rękodzieło , uczestnicy mogli posmakować ,poznać, podziwiać a także zakupić  podczas Święta Wsi Krajeńskiej.

Wszystkie spotkania były dowodem na to, że miejsca te powstały z pasji, miłości do miejsca lub historii z nim związanej, do tradycji kulinarnych, do regionalnego rękodzieła, było to wyczuwalne w każdym wypowiadanym zdaniu, w każdej odpowiedzi na zadawane pytanie.

Bo to właśnie pasja jest receptą na sukces !!!!

Partnerami projektu są:

Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska

Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”