WIZYTA STUDYJNA “LGD7 KRAINA NOCY I DNI” NAŁĘCZÓW – KAZIMIERZ
W dniach 26 – 28 kwietnia 2012 roku odbyła się wizyta studyjna członków Rady Stowarzyszenia LGD7 do miejscowości Nałęczów i Kazimierz Dolny, realizowana w ramach działania 431 „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” PROW na lata 2007-2013.
Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń z zakresu produktu sieciowego oraz szlaków rowerowych a także poznanie „dobrych praktyk” prowadzonych przez inną LGD. Podczas wizyty odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnej grupy działania „LGD Zielony Pierścień”. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją działalności tamtejszej LGD, a mianowicie przedstawiono projekt utworzenia 500 km sieci szlaków rowerowych – projekt sieci Izb Produktu Lokalnego i miejsc przyjaznym rowerom. Była to prezentacja odcinka rowerowego Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego Greenways, którego koordynatorem lokalnym jest LGD „Zielony Pierścień”, w Puławach i Kazimierzu Dolnym.
Zaprezentowano nam również innowacyjny projekt jakim jest sieciowy produkt wypraw odkrywców – Questy, czyli wyprawy odkrywców pn. „Nałęczów – źródłem przygody” jako narzędzia promocji turystycznej miejscowości. W pierwszym dniu naszego pobytu mieliśmy również okazję obejrzeć w terenie fragmenty sieci lokalnych pętli rowerowych i atrakcji turystycznych na szlakach rowerowych. Byliśmy również z wizytą w bardzo ciekawym miejscu, jakim jest mini skansen pn. „Wojciechosko Zagroda” pod Wojciechowem. To tutaj charyzmatyczna właścicielka z pasją i zamiłowaniem oprowadziła nas po swoim skansenie gdzie mieliśmy możliwość nie tylko zwiedzania ale też czekały na nas inne atrakcje typu: ubijanie masła, toczenia glinianych naczyń na kołach garncarskich i degustacja produktów regionalnych. Odwiedziliśmy również Muzeum Nietypowych Rowerów i Pijaństwa prowadzonego przez przedsiębiorcę lokalnego.
W trzecim dniu naszego pobytu odbyła się prezentacja sieciowego produktu turystyki wiejskiej nagrodzonego na wielu targach turystycznych pn. „Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji” w Wojciechowie, w tym następujące punkty:
- wizyta w Kuźni Romana Czernieca i pokaz kucia;
- wizyta w Wieży Ariańskiej – Muzeum Kowalstwa;
- wizyta w Muzeum Minerałów – Młyn Hipolit w Nowym Gaju
Równie atrakcyjnymi punktami naszego wyjazdu było zwiedzanie Nałęczowa (Park Zdrojowy, Muzeum B. Prusa); oraz urokliwych miejsc w Kazimierzu Dolnym, bogate zasoby dziedzictwa kulturowego miasteczka, wytwory kultury i sztuki. Zwieńczeniem pobytu w Kazimierzu był rejs statkiem po Wiśle.
Uczestnictwo w wizycie studyjnej stworzyło możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych projektów z zakresu produktu sieciowego i utworzenia szlaku rowerowego i przełożenia wypracowanych pomysłów na grunt naszej lokalnej grupy działania.