wizyta studyjna w ramach projektu współpracy “Dziedzictwo Centralnej Polski “

26 września, 2023

W dniach 18, 19 i 20 września uczestniczyliśmy w wyjeździe studyjnym  w ramach realizowanego projektu współpracy pn. Dziedzictwo Centralnej Polski . Gospodarzami wizyty było Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski ,które na swoim terenie czyli ziemi kępińskiej ,przyjęło partnerów projektu czyli nas -LGD7 oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Krajna Złotowska” .

W zaledwie trzy dni pokazano nam  jak najwięcej dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego swojego regionu. Mogliśmy poznać Dwór Myśliwski Ustronie, gdzie dokonano prezentacji dworku oraz przyległych terenów. Następnie w Dworku odbyło się spotkanie z zarządem i pracownikami LGD Wrota Wielkopolski podczas którego omówiono działania podejmowane przez LGD na rzecz zachowania dziedzictwa, szczególnie rzemiosła i kulinariów.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, gdzie ciepło przywitał nas Wójt Gminy Grzegorz Hadzik oraz Dyrektor Biblioteki Renata Gość. Podczas spotkania Pani Dyrektor oprowadziła gości po obiekcie oraz zaprezentowała prezentację nt. działalności biblioteki związaną z zachowaniem dziedzictwa kulturowego regionu. Na koniec odbyły się warsztaty ekologiczne – bogactwo przyrody powiatu kępińskiego – malowanie toreb. Po warsztatach udaliśmy się do Wielkiego Buczku gdzie czekali na nas Wójt Gminy Rychtal Adam Staszczyk oraz proboszcz Wielkiego Buczku Jakub Grzybowski i skarbnik LGD Szczepan Ptak. Nie mogło zabraknąć zwiedzania Kościoła św. Jana Nepomucena.

Po zwiedzaniu i ciekawych rozmowach udaliśmy się do Restauracji P Jak Pysznie na warsztaty kulinarne. Pan Paweł z przyjemnością zaprezentował swój kulinarny kunszt i goście mogli samodzielnie przygotować krokiet z kaszanki podany na konfiturze z czerwonej cebuli z musem musztardowym i piklowanymi warzywami.

Po warsztatach udaliśmy się do Baranowa gdzie mogliśmy zobaczyć rewitalizację Rynku w Baranowie wraz z modernizacją samego Urzędu Gminy.

Kolejne miejsce w programie to wizyta w Sanktuarium Maryjnym na Pólku pod Bralinem. A na zakończenie dnia udaliśmy się do Zbyczyny na spotkanie w Winnicy Moderna. Właściciel winiarni Pan Nestor Kościański opowiedział o pracy w winnicy pokazał kadzie oraz zaprezentował produkt końcowy. Podczas degustacji nie zabrakło pysznych regionalnych przekąsek.

W ostatnim dniu pobytu udaliśmy się do Kępna. Jedna z grup udała się do Samorządowej Biblioteki Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Kępnie na warsztaty rękodzieła podczas których uczestnicy wykonywali książeczkę według własnej inicjatywy z wykorzystanych przygotowanych materiałów w postaci gazet, suszonych liści, książek itp. zaś druga grupa w tym czasie zwiedzała Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego i tutaj Pani Martyna Wycisk przybliżyła historię Kępna i ich zasłużonych mieszkańców w sposób dość szczególny, bo poprze grę planszową pt. „Ej Ty Ktoś Ty”.

Choć te trzy dni były dla nas, bardzo intensywne to podczas pożegnania żal nam było, że ten czas tak szybko minął i trzeba sobie powiedzieć „Do widzenia”. Przyjazd  do naszych Przyjaciół zaowocował nawiązaniem kolejnych znajomości oraz pokazał nam, że nieważne w której części Wielkopolski jesteśmy na północy, południu czy bardziej w centrum wszędzie można spotykać wspaniałych i gościnnych ludzi i zawsze jest coś nowego do zobaczenia, co może posłużyć w przyszłości. Warto by zawarte przyjaźnie trwały i owocowały nowymi pomysłami i projektami, być może w kolejnym okresie programowania.