„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarz e Stowarzyszenia „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,
Realizacja strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność finansowana jest w ramach programów: Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), ze środków funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i realizuje następujące cele:
* Cel 1: Aktywna społeczność w Krainie Nocy i Dni
* Cel 2: Poprawa jakości oferty usługowej i spędzania czasu wolnego
oraz przypisane do nich wskaźniki rezultatu

Zapraszamy na wystawę !!

17 lutego, 2023

„A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim” – to tytuł wystawy, na którą wszystkich mieszkańców zaprasza Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Projektu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.

Uroczyste otwarcie w dniu 25 lutego 2023r. – w 160. rocznicę potyczki Józefa Oksińskiego w Opatówku, o godzinie 14.00, uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu trójki wspaniałych artystów Teatru Wielkiego z Łodzi: Agnieszki Makówki (mezzosopran) i Przemysława Reznera (baryton) przy akompaniamencie na fortepianie Marcina Wernera.

Realizacja wystawy jest drugim z ośmiu przedsięwzięć, które zaplanowaliśmy na ten rok, aby uczcić 160. Rocznicę Powstania Styczniowego. Jej założeniem jest przybliżenie i upamiętnienie Powstania Styczniowego w kontekście historii regionalnej, wpisanej w historię narodową. Zbudowana będzie z czterech części:

1) Przed wybuchem Powstania.

2) Pod sztandarem Orła, Pogoni i Michała Archanioła.

3) Represje popowstańcze.

4) Opieka nad weteranami Powstania Styczniowego.

Jej osnowę stanowić będą fotografie, i dokumenty archiwalne obrazujące osoby i wydarzenia z Powstania Styczniowego w Kaliszu i powiecie kaliskim. Nie zabraknie kilku pamiątek ze zbiorów prywatnych. Niewątpliwą atrakcją będzie kolekcja biżuterii powstańczej oraz replika czarnej sukienki z okresu Żałoby Narodowej, elementy umundurowania, uzbrojenia, replika chorągwi przygotowanej przez Izraelitki kaliskie dla oddziału Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie, czy ołowiane kule i medaliki wydobyte na miejscu bitwy pod Koźminkiem. Całości dopełnią współczesne fotografie mogił powstańczych, wykonane przez uczniów V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. Są one efektem projektu realizowanego w szkole z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego.

Pochodzenie obiektów na wystawie:

– kolekcja biżuterii i pamiątek z Powstania Styczniowego pana Grzegorza Szczurka;

– Muzeum na Jasnej Górze;

– Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie;

– Muzeum POLIN;

– Archiwum Państwowe w Kaliszu;

– Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu;

– Publiczna Gminna Biblioteka im. Braci Gillerów w Opatówku;

– Muzeum Historii Fotografii w Krakowie;

– Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna Schondorf z Liskowa;

– Izba Tradycji i Grupy Rekonstrukcji Historycznej 25. Dywizji Piechoty w Cekowie Kolonii;

– Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu;

– mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego: Jadwiga Miluśka – Stasiak, Barbara Sulwińska, Grzegorz Wejman, Marta Wolarz, Dariusz Pawelec.

– fotografie mogił powstańczych wykonane przez uczniów V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 

Prezentowane treści uwiecznione zostaną w informatorze wystawy. Przygotowane zostały także bezpłatne lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wystawa będzie prezentowana w Opatówku w okresie od 25. 02. 2022 r. do 18.06.2022 r. Na wszystkie wydarzenia z nią związane wstęp wolny.

Projekt realizowany jest przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w partnerstwie z:

– Archiwum Państwowym w Kaliszu.

– Stowarzyszeniem „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,

– Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej,

– Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Kaliszu,

– III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu,

– ZHP Hufiec Powiatu Kaliskiego

– Gminnym Centrum Kultury w Koźminku.

 

« POWRÓT