ZAZ “SWOBODA” NA VI FESTIWALU MUZYKI I KULTURY EMDEN 2017

19 września, 2017

Kolejny, wspaniale zorganizowany festiwal już za nami. Zakład Aktywności Zawodowej „Swoboda” z gminy Lisków uczestniczył w VI Festiwalu Muzyki i Kultury Wielkopolska – Dolna Saksonia w Emden. Po ponad półrocznych przygotowaniach 7 osobowa grupa niepełnosprawnych pracowników z gmin Lisków , Koźminek , Opatówek i Ceków kolonia pod opieką instruktorów udała się w drogę. Warsztaty przygotowujące do festiwalu trwały cały tydzień. Po długiej podróży zostaliśmy zakwaterowani w bardzo ładnym, dobrze wyposażonym ośrodku młodzieżowym DJR w Neuharlingersiel. Miejsce przepiękne, wszystko dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Właściwie w całym miasteczku nie było chyba miejsca niedostępnego dla osoby na wózku inwalidzkim. Każdy dzień mieliśmy szczegółowo zaplanowany. Od rana do południa był czas na intensywne próby i ćwiczenia z partnerską grupą Esistso!Company, z Braunschweigu. Po obiedzie codziennie inne atrakcje! Spacerowaliśmy nadmorską promenadą podziwiając wschody i zachody słońca. Co odważniejsi maszerowali dnem Morza Północnego w czasie odpływu %uD83D%uDE0A, zbierając ciekawe muszelki i wodorosty. Byliśmy w Ośrodku ratunkowym dla fok (Seehundstation), strzelaliśmy z łuku, piekliśmy „zakręcone chlebki”. Wieczory należały do wielbicieli disco i karaoke! DJ Wojtek serwował przeboje z całego świata, ale oczywiście te polskie i niemieckie były niekwestionowanymi hitami.

Mieliśmy również możliwość zwiedzenia obszernych, doskonale zaprojektowanych i wyposażonych obiektów warsztatowych WfbM w Emden. Podziwialiśmy piękne, pomysłowe wyroby naszych przyjaciół, które sprzedają w swoim sklepie ‘Middenmang’ w centrum miasta.
Pracowity i bogaty w doświadczenia tydzień zakończyła uroczysta gala VI Festiwalu Muzyki i Kultury w Nordseehalle Emden. Dziewięć Zakładów Aktywności z Wielkopolski i ich partnerzy z Dolnej Saksonii zaprezentowali przygotowane przedstawienia. Barwne stroje, ciekawa choreografia, wysoki poziom artystyczny wyróżniały tegoroczne występy.

My, czyli grupa „Swoboda” z gminy Lisków wspólnie z Esistso!Company z Braunschweigu otworzyliśmy festiwal sztuką „ Kawałek szczęścia” w reżyserii i choreografii Gerdy Raudonikis. Oryginalny, dający dużo refleksji teatr tańca, z debiutującą Asią i Krystianem (na scenie poruszali się na wózkach inwalidzkich) publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Organizatorzy stworzyli fantastyczny klimat integrujący ludzi podczas całego pobytu. Każdemu z nas żal było opuszczać piękne miejsca, ale przede wszystkim żal odjeżdżać od przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania dające nam tyle emocji i niezapomnianych przeżyć.

Grupa ‘Swoboda’ :
Ewa Janicka(Lisków)

Asia Suszek (gm. Ceków)
Asia Kolekta (gm. Koźminek)
Melania Alizadeh-Soofi (gm. Opatówek)
Darek Janicki (gm. Lisków)
Daniel Olejnik (gm. Opatówek)
Krystian Chrzanowski (gm. Lisków)
oraz opiekunowie :
Radek Haraźny